127k views
3 votes
Strawberries cost $21.25 for 4 pounds. Find the unit rate. Round to the nearest cent if necessary.

User Joshua W
by
4.8k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$5.31 per pound.

Explanation:

$21.25 for so

%21.25/4= $5.31

The answer is $5.31 per pound.

User Chris Mikkelsen
by
4.9k points
3 votes

Answer:

$5.31/lb

Explanation:

Since 4 pounds cost $21.25, 1 pound of strawberries will cost 21.25 / 4 ≈ 5.31, therefore, the unit rate is $5.31/lb.

User Marouen
by
4.7k points