117k views
4 votes
The price for 2 kilograms of ham is $36.00. What is the unit price of ham per 100 grams?

1 Answer

2 votes

Answer: $1.8

Explanation:

From the question, we are informed that the price for 2 kilograms of ham is $36.00. We should remember that 1000 gram = 1 kilogram; therefore, 2 kilograms = 2000 grams.

The cost of a gram of ham will then be:

= $36.00/2000

= $0.018

The unit price of ham per 100 grams will be:

= 100 × 0.018

= $1.8

User Stefan Sullivan
by
5.0k points