171k views
2 votes
Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix. What is the unit price (dollars per pound)?

User Nate Thorn
by
4.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

Explanation:

Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix.

What it means is that said paid for 3/4 = 0.75 of a pound for $3.60

So let's determine how much he could have paid for a complete pound

$3.60= 0.75 pound

X= 1 pound

$X*0.75 pound= $3.60*1 pound

$x= ($3.60*1 pound)/0.75 pound

$x=$3.60/0.75

$x= $4.80

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

User Gladman
by
5.1k points