171k views
2 votes
Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix. What is the unit price (dollars per pound)?

User Nate Thorn
by
7.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

Explanation:

Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix.

What it means is that said paid for 3/4 = 0.75 of a pound for $3.60

So let's determine how much he could have paid for a complete pound

$3.60= 0.75 pound

X= 1 pound

$X*0.75 pound= $3.60*1 pound

$x= ($3.60*1 pound)/0.75 pound

$x=$3.60/0.75

$x= $4.80

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

User Gladman
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories