Answer:
So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound
Explanation:
Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix.
What it means is that said paid for 3/4 = 0.75 of a pound for $3.60
So let's determine how much he could have paid for a complete pound
$3.60= 0.75 pound
X= 1 pound
$X*0.75 pound= $3.60*1 pound
$x= ($3.60*1 pound)/0.75 pound
$x=$3.60/0.75
$x= $4.80
So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound