Answer:
2 cents per can
Explanation:
The price per can when you buy two cans is:
0.33/2 = $0.165, or 16.5 cents per can
When purchased in a lot of one dozen, the price per can is:
1.74/12 = $0.145, or 14.5 cents per can
So the savings per can when you buy a dozen is:
0.165 - 0.145 = $0.02, or 2 cents per can