129k views
1 vote
after allowing 5 percent discount on the marked price of a radio 10 percent vat is charged on it , then its price became rs 1672 .how much amount was given in the discount​

User HailZeon
by
7.4k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Marked price= RS 1600

Discount= RS 80

Explanation:

Let

x= the marked price

Discount= 5%

Discount = 5% of x

=0.05x

Cost after discount = x-0.05x

= 0.95x

Vat=10%

=0.1

Cost of the radio including vat=0.95x + 0.1(0.95x)

=0.95x + 0.095x

=1.045x

Price became rs 1672

Therefore,

1.045x=1672

Divide both sides by 1.045

x= RS 1600

Discount=5% of 1600

=0.05 * 1600

=rs 80

User Kristen Martinson
by
6.8k points