89.5k views
4 votes
eally Great Corporation manufactures industrial−sized landscaping trailers and uses budgeted machine−hours to allocate variable manufacturing overhead. The following information pertains to the​ company's manufacturing overhead​ data: Budgeted output units 51,000 units Budgeted machine−hours 10,200 hours Budgeted variable manufacturing overhead costs for 51,000 units $387,600 Actual output units produced 35,750 units Actual machine−hours used 14,300 hours Actual variable manufacturing overhead costs $328,900 What is the budgeted variable overhead cost rate per output​ unit?

User Jagan N
by
5.7k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$7.60 per unit of output

Step-by-step explanation:

Budgeted output units 51,000 units

Budgeted machine−hours 10,200 hours

Budgeted variable manufacturing overhead costs for 51,000 units $387,600

budgeted variable overhead cost per unit of output = $387,600 / 51,000 units = $7.60 per unit of output

In this case, the applied variable overhead rate = 35,750 units x $7.60 = $271,700, which would have been under-applied since the actual variable overhead costs were much higher, $328,900.

User Ricardo Huertas
by
5.1k points