Answer:
$7.60 per unit of output
Step-by-step explanation:
Budgeted output units 51,000 units
Budgeted machine−hours 10,200 hours
Budgeted variable manufacturing overhead costs for 51,000 units $387,600
budgeted variable overhead cost per unit of output = $387,600 / 51,000 units = $7.60 per unit of output
In this case, the applied variable overhead rate = 35,750 units x $7.60 = $271,700, which would have been under-applied since the actual variable overhead costs were much higher, $328,900.