24.0k views
0 votes
The formula for the distance travelled over time t and at an average speed v is v⋅t. Amit ran for 40 minutes at a speed of about 5 kilometres per hour. What calculation will give us the estimated distance Amit ran in kilometres?

User Eballeste
by
7.8k points

2 Answers

3 votes

Answer:

3 1/3 km or 3.33 km (to the hundredth)

Explanation:

Using the given formula,

estimated distance = v.t = velocity * time,

velocity = 5 km/h

time = 40 minutes =
(40)/(60) hours =
(2)/(3) hours

Therefore

distance = 5 km/h *
(2)/(3) hours = 10/3 km

= 3.33 km approximately

User Simon Price
by
7.1k points
5 votes

Answer:


\boxed{Distance = 3.33\ km}

Explanation:

Given:

Time = t = 40 min = 40/60 = 0.67 hours

Speed = v = 5 km/hr

Required:

Distance = S = ?

Formula:

Distance = Speed × Time

Solution:

Distance = 5 × 0.67

Distance = 3.33 km

User D Hansen
by
7.0k points