101k views
2 votes
If you can buy one can of pineapple chunks for $2 then how many can you buy with $10?(WITH PROPORTIONS PLEASE)

User Nefas
by
5.1k points

2 Answers

4 votes

Answer:

5

Explanation:

10 divided by 2 equalls 5

User Ramesh Navi
by
5.7k points
4 votes

Answer:

5 cans

Explanation:

$2/1 can = $10/x cans

x = 5

User Usman Arshad
by
5.6k points