101k views
2 votes
If you can buy one can of pineapple chunks for $2 then how many can you buy with $10?(WITH PROPORTIONS PLEASE)

User Nefas
by
5.0k points

2 Answers

4 votes

Answer:

5

Explanation:

10 divided by 2 equalls 5

User Ramesh Navi
by
5.4k points
4 votes

Answer:

5 cans

Explanation:

$2/1 can = $10/x cans

x = 5

User Usman Arshad
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.