Answer:
Buying the subcomponent will increase income by $7,666.
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Units= 10,700
Production costs:
Direct materials $8,988
Direct labor $12,091
Variable overhead $13,482
An outside supplier has offered to sell Vaughn the subcomponent for $2.85 a unit.
Additional income= $3,600
To calculate which one is better, we need to determine the total cost of both options. We will not take into account the fixed costs.
Production:
Total cost= 8,988 + 12,091 + 13,482= $34,561
Buy:
Total cost= 10,700*2.85 - 3,600= $26,895
Buying the subcomponent will increase income by $7,666.