Answer:
Hello the needed relation is missing below is the required relation
composition : propane = 0.70, butane = 0.3
Answer : ≈ 5.75 hrs
Step-by-step explanation:
Applying the data given in regards to the material balance
Butane balance input into the still = 5 mole feed/hr | 0.30 mol butane/molfeed
since the total volume of the liquid in the still is constant
The output from the still is = 5mol condensed/hr | x
mol butane/mol condensed
unsteady state equation =
= 0.15 -

note : to reduce the equation a single dependent variable we have to substitute for


In order to find the time it will take for X to change from 0.3 to 0.35
integrate the above equation using the limits : t = 0, x
= 0.3 and t = Ф,
x

=
hence t = Ф ≈ 5.75 hrs