98.9k views
1 vote
The local grocery store usually sells large bottles of water for $2.69 each. This week they have a promotion, 3 large bottles for $6.30. How much less is the cost of a large bottle this week with the promotion?

User Leonid
by
7.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.59

Explanation:

We first find the unit rate of the large water bottles after the promotion. To do this we divide 6.3 by 3 to get 2.1. Then we want to subtract 2.69 by 2.1 to get our final answer, $0.59.

User Rajeev Goel
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories