Answer:
3) 3.2 m
Step-by-step explanation:
The computation of the displacement relative to the ground after 4 seconds is shown below:
Let us assume the following
Starting x coordinate is at the origin
As it does not involve any external force so x coordinated would remain unchanged
Now the separation between the man and the trolley is

= 4 m
And, we assume the displacement of man be x
So, for trolley it would be (4 -x)
Now we develop the equation which is

x = 16 - 4x
Therefore x = 3.2 m