Answer:
The answer is 12%
Step-by-step explanation:
Initial investment:
$5,000 in equity + $5,000 in debt
=$10,000
Number of shares bought with the initial investment is:
Initial investment/Stock price
= $10,000/$50 = 200 shares.
The shares increase in value by 10%: $10,000 x 0.10 = $1,000.
Interest on debt = $5,000 x 0.08 = $400.
The rate of return will be:
($1,000 - $400) รท $5,000
0.12
Expressed as a percentage:
12%