208k views
0 votes
if you can buy 8 gallons of gas for $25.60, what is the cost per gallon? use a proportion to slove and show all work

User Craq
by
4.9k points

2 Answers

6 votes

Answer:

25.60/8=3.2 because to find per gallon 8/8=1 and 25.60/8=3.2

Explanation:

User Sijo Jose
by
6.4k points
7 votes

Set up a proportion:

8 gallons 1 gallon

------------------ = -------------------

25.60 dollars x dollars

Then, cross multiply

8x= 25.60

x = 3.20 dollars

User Denica
by
4.7k points