208k views
0 votes
if you can buy 8 gallons of gas for $25.60, what is the cost per gallon? use a proportion to slove and show all work

User Craq
by
8.1k points

2 Answers

6 votes

Answer:

25.60/8=3.2 because to find per gallon 8/8=1 and 25.60/8=3.2

Explanation:

User Sijo Jose
by
8.9k points
7 votes

Set up a proportion:

8 gallons 1 gallon

------------------ = -------------------

25.60 dollars x dollars

Then, cross multiply

8x= 25.60

x = 3.20 dollars

User Denica
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories