155k views
5 votes
"At Trent Company, there are 800 units of ending work in process that are 100% complete as to materials and 40% complete as to conversion costs. If the unit cost of materials is $3 and the total costs assigned to the 800 units is $6,000, what is the per unit conversion cost

User Agrejus
by
8.3k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Conversion cost per unit =11.25

Step-by-step explanation:

The cost per equivalent unit =

Total conversion cost / Total number of equivalent units

Total number of equivalent unit = Degree of completion × units

= 40%× 800= 320 units.

Total conversion cost = Total value of work in process - cost of materials

= 6,000 - (800× 3)

= 3,600

Conversion cost per unit = 3,600/320=11.25

Conversion cost per unit =11.25

User Handicop
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories