Answer:
Conversion cost per unit =11.25
Step-by-step explanation:
The cost per equivalent unit =
Total conversion cost / Total number of equivalent units
Total number of equivalent unit = Degree of completion × units
= 40%× 800= 320 units.
Total conversion cost = Total value of work in process - cost of materials
= 6,000 - (800× 3)
= 3,600
Conversion cost per unit = 3,600/320=11.25
Conversion cost per unit =11.25