menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Which is the better deal? A. 8 ounce jar of sauce for $1.20 B. 12 ounce jar of sauce for $1.44 C. 16 ounce jar of sauce for $2.40 D. 4 ounce jar of sauce for $0.64
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Which is the better deal? A. 8 ounce jar of sauce for $1.20 B. 12 ounce jar of sauce for $1.44 C. 16 ounce jar of sauce for $2.40 D. 4 ounce jar of sauce for $0.64
asked
Mar 5, 2023
85.4k
views
14
votes
Which is the better deal?
A. 8 ounce jar of sauce for $1.20
B. 12 ounce jar of sauce for $1.44
C. 16 ounce jar of sauce for $2.40
D. 4 ounce jar of sauce for $0.64
Mathematics
high-school
Mike Dotterer
asked
by
Mike Dotterer
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
B
It is B because When you do 1.44/12 you get 0.12 so, 12 ounce jar of sauce for $1.44 is the best deal.
Pje
answered
Mar 11, 2023
by
Pje
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org