85.4k views
14 votes
Which is the better deal?

A. 8 ounce jar of sauce for $1.20
B. 12 ounce jar of sauce for $1.44
C. 16 ounce jar of sauce for $2.40
D. 4 ounce jar of sauce for $0.64

1 Answer

0 votes
B

It is B because When you do 1.44/12 you get 0.12 so, 12 ounce jar of sauce for $1.44 is the best deal.
User Pje
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories