menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Which is the better deal? A. 8 ounce jar of sauce for $1.20 B. 12 ounce jar of sauce for $1.44 C. 16 ounce jar of sauce for $2.40 D. 4 ounce jar of sauce for $0.64
asked
Mar 5, 2023
85.4k
views
14
votes
Which is the better deal?
A. 8 ounce jar of sauce for $1.20
B. 12 ounce jar of sauce for $1.44
C. 16 ounce jar of sauce for $2.40
D. 4 ounce jar of sauce for $0.64
Mathematics
high-school
Mike Dotterer
asked
by
Mike Dotterer
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
B
It is B because When you do 1.44/12 you get 0.12 so, 12 ounce jar of sauce for $1.44 is the best deal.
Pje
answered
Mar 11, 2023
by
Pje
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org