38.5k views
24 votes
Lamar pays 15.60 for a pack of 6 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.

User Brynjar
by
4.6k points

1 Answer

11 votes

Divide total price by quantity:


15.60 / 6 = 2.60

Unit price = $2.60

User Sergikon
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.