2.0k views
5 votes
26. Christopher orders a 3 topping pizza for $15.35, and a 5 topping pizza for $17.95.

Write and solve a system of linear equations to find the price of a plain cheese pizza
(no toppings) and the cost of each topping.​

User Starmetal
by
8.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

  • plain cheese $11.45
  • each topping $1.30

Explanation:

Let c represent the price of a cheese pizza (no toppings), and t represent the price of a topping.

c + 3t = 15.35 . . . . cost of a 3-topping pizza

c + 5t = 17.95 . . . . cost of a 5-topping pizza

__

Subtract the first equation from the second.

(c +5t) -(c +3t) = (17.95) -(15.35)

2t = 2.60 . . . simplify [equation 3]

t = 1.30 . . . . . divide by 2

Then the cost of the cheese pizza is ...

c = 15.35 -3t = 15.35 -3(1.30) = 11.45

A plain cheese pizza costs $11.45; each topping costs $1.30.

_____

Comment on the working

If you're paying attention to what the problem statement is telling you, you should be able to arrive at "equation 3" without much thought. The 5-topping pizza differs from the 3-topping pizza only in the price of 2 toppings. Once you know the price of a topping, figuring the base price of the pizza is not hard.

User Nikisha
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories