43.8k views
0 votes
Cereal is on sale for $3.60 for a 9-ounce box. what is the price per ounce?

User Chris Hep
by
8.6k points

2 Answers

3 votes

Answer:

0.40 per ounce

Explanation:

The question asks is to find the unit rate, or price per ounce.

To find this, we need to divide the price by the number of ounces.

price/ ounces

It costs $3.60 for 9 ounces of cereal.

$3.60/9 ounces

Divide $3.60 by 9 (3.60/9=0.4)

$0.4/ounce

It costs $0.40 per ounce of cereal.

User Murthi
by
7.6k points
3 votes

Answer:

$0.40 per oz

Explanation:

given that the cereal is $3.60 for a 9 oz box

i.e

9 oz ----> costs $3.60

1 oz ----> costs $3.60 ÷ 9 = $0.40

hence the unit rate is $0.40 per oz

User Orbit
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories