54.8k views
5 votes
witch item has a unit rate of $6.50 A) caps: 4 for $25.00 B) posters: 3 for $20.25 C) tote bag: 4 for $30 D) T-shirts: 5 for $32.50 i need answers quick pls.

2 Answers

3 votes

Answer:

a

Explanation:

User Aldobsom
by
7.9k points
3 votes
The answer is D Tshirts. Unit price means the price of a singular item so to find the unit price of each item you would divide the total price by the amount of items given.
User MazMat
by
7.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.