menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
witch item has a unit rate of $6.50 A) caps: 4 for $25.00 B) posters: 3 for $20.25 C) tote bag: 4 for $30 D) T-shirts: 5 for $32.50 i need answers quick pls.
asked
May 9, 2021
54.8k
views
5
votes
witch item has a unit rate of $6.50 A) caps: 4 for $25.00 B) posters: 3 for $20.25 C) tote bag: 4 for $30 D) T-shirts: 5 for $32.50 i need answers quick pls.
Mathematics
high-school
Mark LeMoine
asked
by
Mark LeMoine
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Answer:
a
Explanation:
Aldobsom
answered
May 10, 2021
by
Aldobsom
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
The answer is D Tshirts. Unit price means the price of a singular item so to find the unit price of each item you would divide the total price by the amount of items given.
MazMat
answered
May 16, 2021
by
MazMat
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 10, 2021
158k
views
Which item has a unit rate rate of $6.59? A) caps: 4 for $25.00 B) posters: 3 for $20.25 C) tote bag: 4 for $30.00 D) T-shirts: 5 for $32.50
Shamil
asked
Mar 10, 2021
by
Shamil
8.6k
points
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
158k
views
asked
Jun 13, 2021
76.3k
views
Which item has a unit rate of $6.50? O caps: 4 for $25.00 o posters: 3 for $20.25 o tote bag: 4 for $30.00 O T-shirts: 5 for $32.50
Glenn Dayton
asked
Jun 13, 2021
by
Glenn Dayton
8.0k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
76.3k
views
asked
Aug 16, 2023
50.6k
views
Which item has a unit rate of $6.50?O caps: 4 for $25.00o posters: 3 for $20.25o tote bag: 4 for $30.00O T-shirts: 5 for $32.50
Banana
asked
Aug 16, 2023
by
Banana
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
50.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org