123k views
5 votes
An 8.5 mL sample of gasoline has a mass of .75 g. What is the density of the gasoline?

2 Answers

1 vote

Answer:0.088g/ml

Step-by-step explanation:

Density=mass/volume

d=0.75g/8.5ml

d=0.088g/ml

User Ollins
by
7.2k points
4 votes

Answer:

density = 8.824g/mL

Step-by-step explanation:

given

mass = 75g

volume = 8.5mL

density = mass/volume

density = 75g/8.5mL

density = 8.824g/mL

User Kavatari
by
6.6k points