Answer:0.088g/ml
Step-by-step explanation:
Density=mass/volume
d=0.75g/8.5ml
d=0.088g/ml
Answer:
density = 8.824g/mL
given
mass = 75g
volume = 8.5mL
density = mass/volume
density = 75g/8.5mL
7.7m questions
10.3m answers