Answer:
0.64
Step-by-step explanation:
The computation of the absolute price elasticity of demand is shown below:
As we know that

Where,
Change in Quantity demanded = 6 - 2 = 4
Change in price = $80 - $10 = 70
= 10
= 80
= 2
= 6
Now placing these values to the above formula
so, the price elasticity of demand is
= ((6 - 2) ÷ (80 - 10)) × (10 + 80) ÷ (2 + 6)
= 0.64