109k views
3 votes
A 2 - gallon bottle of bleach costs $ 7.68 . What is the price per cup ? $

User Noslenkwah
by
8.2k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$0.24

Explanation:

7.68/32=0.24

There are 32 cups per 2 gallons. The total cost for 2 gallons is 7.68

User George Mavritsakis
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories