150k views
5 votes
A rectangular tank has dimensions 4.5m by 6m by 8m. It's filled with water to the brim. If 58m^3 of the water is used, how much water is left in the tank?

1 Answer

6 votes

Answer:

Dear user,

Answer to your query is provided below

Water left in the tank is 158 m^3

Explanation:

Volume of Rectangular tank = 4.5 x 6 x 8 = 216m^3

Water used = 58m^3

Water left = 216 - 58 = 158m^3

User Kuntal Shaw
by
6.8k points