188k views
3 votes
PLEASE ANSWER , URGENT!!! Amy, Beth and Catherine bought the same amount of apples. Catherine gave same amount of apples to Amy and Beth, so that she has 15 lb less than Amy has, and 15 lb less than Beth has. If Amy and Beth need to pay Catherine $12.5 altogether, how much is the price for each lb of apples?

User Asotos
by
5.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$1.25

Explanation:

Amy, Beth and Catherine bought the same amount of apples.

let s say this is x

Amy has x amount of apples

Beth has x amount of apples

Catherine has x amount of apples

Catherine gave same amount of apples to Amy and Beth

let s say this is y

Amy has x + y amount of apples

Beth has x + y amount of apples

Catherine has x - 2y amount of apples

Catherine has 15 less than Amy so x-2y=x+y-15

Catherine has 15 less than Beth so x-2y=x+y-15

so finally, it comes x-2y=x+y-15

so 3y=15 and then y =5

Catherine gave 5 lb to Amy and 5lb to Beth

Catherine receives $12.5 from both of them

it means that 10lb costs $12.5 so the price for each lb is $1.25

thanks

User Anton Telesh
by
5.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.