42.6k views
0 votes
Sonya purchased 3/4 pound of pecans for $5.40. What is the cost of 1 pound of pecans?

$4.05
$7.20
$16.05
$19.20

1 Answer

6 votes

Answer:

$7.20

Explanation:

Let's set up a proportion using the following setup.

cost/pounds=cost/pounds

It costs $5.40 for 3/4 pounds, or 0.75 pounds.

We don't know how much it costs for 1 pound, so we can say it costs $x for 1 pound.

$5.40/ 0.75 pounds= $x /1 pound

5.40/0.75=x/1

x/1 is equal to x.

5.40/0.75=x

Divide 5.40 by 0.75.

7.20=x

It costs $7.20 for 1 pound of pecans.

User Felix A J
by
5.0k points