Answer:
$7.20
Explanation:
Let's set up a proportion using the following setup.
cost/pounds=cost/pounds
It costs $5.40 for 3/4 pounds, or 0.75 pounds.
We don't know how much it costs for 1 pound, so we can say it costs $x for 1 pound.
$5.40/ 0.75 pounds= $x /1 pound
5.40/0.75=x/1
x/1 is equal to x.
5.40/0.75=x
Divide 5.40 by 0.75.
7.20=x
It costs $7.20 for 1 pound of pecans.