Answer:
The probability that applicants would you expect to have scores of 600 or above = 0.0401 or 4%
Explanation:
Explanation:-
Let "x" Scores are normally distributed
Given mean of the Population = 460
standard deviation of the population = 80
Let X = 600

The probability that applicants would you expect to have scores of 600 or above
P( X≥600) = P( Z≥ 1.75)
= 1- P( Z≤1.75)
= 1- ( 0.5 + A(1.75)
= 1- 0.5 - A(1.75)
= 0.5 - 0.4599 (from Normal table)
= 0.0401
The probability that applicants would you expect to have scores of 600 or above = 0.0401 or 4%