125k views
4 votes
The value of homes sold in Hampton VA are normally distributed with a mean of $200,000

and a standard deviation of $10,000. If 1216 houses were sold in 2012, how many houses would

have a value greater than one standard deviation above the mean?

1 Answer

4 votes

Answer:


X \sim N(200000,100000)

Where
\mu=200000 and
\sigma=10000

From the empirical rule we know that within one deviation from the mean we have 68% of the values so then 1 deviation above the mean we will have (100-68)/2 = 16% and then the number of houses that are greater than one deviation above the mean are:


Number = 1216*0.16 = 194.56

And the answer woud be between 194 and 195 houses

Explanation:

Let X the random variable that represent the value of homes in Hampton VA of a population, and for this case we know the distribution for X is given by:


X \sim N(200000,100000)

Where
\mu=200000 and
\sigma=10000

From the empirical rule we know that within one deviation from the mean we have 68% of the values so then 1 deviation above the mean we will have (100-68)/2 = 16% and then the number of houses that are greater than one deviation above the mean are:


Number = 1216*0.16 = 194.56

And the answer woud be between 194 and 195 houses

User Farjam
by
7.3k points