2.0k views
2 votes
Which is the best buy?
12 tins of fish at K7.80 or 6 tins of fish at K4.20?​

User JQGeek
by
7.5k points

1 Answer

5 votes

Divide price by quantity of each and compare:

7.80 / 12 = o.65 per tin

4.20 / 6 = 0.70 per tin

12 for 7.80 is less per tin, so is the Best Buy.

User Rimestad
by
7.8k points