36.0k views
0 votes
Carlos bought 2 ½ liters of paint for $60. What is the cost per liter of paint? * A. $150 per liter B. $24 per liter C. $62.50 per liter D. $57.50 per liter

2 Answers

0 votes

Answer:

B

Explanation:

we can use the following equation to solve the problem and we can represent the cost per liter of paint with the variable x:

2.5x=60

(25/10)x=60/1

x=60/1/(25/10)

x=60/1*(10/25)

x=600/25

x=2400/100

x=24.00

x=24

The answer is B, 24$ per liter

User Abhijit Humbe
by
5.3k points
2 votes

Answer:

24 dollars per liter

Explanation:

Take the cost and divide by the number of liters

60 dollars / 2.5 liters

24 dollars per liter

User Greg Miller
by
5.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.