83.8k views
5 votes
Micro Enterprises has the capacity to produce 10,000 widgets a month, and currently makes and sells 9,000 widgets a month. Widgets normally sell for $6 each, and cost an average of $5 to make, including fixed costs. The monthly fixed costs are $18,000. Coyote Corp. has offered to buy 1,000 widgets at $4 each. What is the "cost" per unit in the context of evaluating the offer from Coyote Corp.

1 Answer

1 vote

Answer:

Cost per unit= $5

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Units= 9,000

Widgets normally sell for $6 each, and cost an average of $5 to make, including fixed costs. The monthly fixed costs are $18,000. Coyote Corp. has offered to buy 1,000 widgets at $4 each.

To determine which option is best, we need to calculate the relevant costs. In this case, we don´t have any information regarding how much of the fixed costs are avoidable. I will assume that none.

Because none of the fixed costs are avoidable, they will remain constant in both options. Therefore, fixed costs are irrelevant.

Cost per unit= unitary variable costs

Cost per unit= $5

It is cheaper to buy the product.

User Exenza
by
8.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories