58.9k views
5 votes
A 3.00g of a certain Compound X, known to be made of carbon, hydrogen and perhaps oxygen, and to have a molecular molar mass of 192./gmol, is burned completely in excess oxygen, and the mass of the products carefully measured: product mass carbon dioxide 4.13g water 1.13g Use this information to find the molecular formula of X.

User FatFreddy
by
7.3k points

1 Answer

6 votes

Answer: The molecular formula for the given organic compound X is
C_6H_(8)O_7

Step-by-step explanation:

We are given:

Mass of
CO_2=4.13g

Mass of
H_2O=1.13g

We know that:

Molar mass of carbon dioxide = 44 g/mol

Molar mass of water = 18 g/mol

For calculating the mass of carbon:

In 44g of carbon dioxide, 12 g of carbon is contained.

So, in 4.13 g of carbon dioxide, =
(12)/(44)* 4.13=1.13g of carbon will be contained.

For calculating the mass of hydrogen:

In 18g of water, 2 g of hydrogen is contained.

So, in 1.13 g of water,
(2)/(18)* 1.13=0.125g of hydrogen will be contained.

Mass of oxygen in the compound = (3.00) - (1.13+ 0.125) = 1.75 g

To formulate the empirical formula, we need to follow some steps:

Step 1: Converting the given masses into moles.

Moles of Carbon =
\frac{\text{Given mass of Carbon}}{\text{Molar mass of Carbon}}=(1.13g)/(12g/mole)=0.094moles

Moles of Hydrogen =
\frac{\text{Given mass of Hydrogen}}{\text{Molar mass of Hydrogen}}=(0.125g)/(1g/mole)=0.125moles

Moles of Oxygen =
\frac{\text{Given mass of oxygen}}{\text{Molar mass of oxygen}}=(1.75g)/(16g/mole)=0.109moles

Step 2: Calculating the mole ratio of the given elements.

For the mole ratio, we divide each value of the moles by the smallest number of moles

For Carbon =
(0.094)/(0.094)=1

For Hydrogen =
(0.125)/(0.094)=1.33

For Oxygen =
(0.109)/(0.094)=1.16

Step 3: Taking the mole ratio as their subscripts.

The ratio of C : H : O = 1: 1.33: 1.16

Converting them into whole number ratios by multiplying by 6:

The ratio of C : H : O = 6: 8: 7

Hence, the empirical formula for the given compound is
C_6H_8O_7

Empirical mass =
6* 12+8* 1+7* 16=192g

The equation used to calculate the valency is :


n=\frac{\text{molecular mass}}{\text{empirical mass}}

Putting values in above equation, we get:


n=(192g/mol)/(192g/mol)=1

Multiplying this valency by the subscript of every element of empirical formula, we get:


C_6H_8O_7* 1=C_6H_(8)O_7

Thus molecular formula for the given organic compound X is
C_6H_(8)O_7

User Malajedala
by
7.4k points