Solve Systems of Algebraic Equations in Two Variables
Hello I need some help on setting up 2 equations of this problem. The answers are cheeseburger costs $1.55 and the milkshake $0.85
Four cheeseburgers and two chocolate milkshakes cost a total of $ 7.90. Two
Shakes cost 15 cents more than a hamburger with
cheese so What is the price of a cheeseburger?
And the price of a shake?