168k views
2 votes
1) If heating 1Kg of water, how much would the temperature increase by burning 100g of each substance each substance:

a) Ethanol: ∆H= 29.65KJ/g
b) Hexane: ∆H= 48.29KJ/g
c) Kerosene(C12H26): ∆H= 46.2KJ/g
d) Car Fuel (90% octane): ∆H= 47.3KJ/g
e) Diesel (C12H23): ∆H= 44.8KJ/g

User Htshame
by
7.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:

a) The temperature of the water will rise by maximum 100 K, steam by 143.9 K

b) The temperature of the water will rise by maximum 100 K, steam by 1077.45 K

c) The temperature of the water will rise by maximum 100 K, steam by 972.75 K

d) The temperature of the water will rise by maximum 100 K, steam by 1027.86 K

e) The temperature of the water will rise by maximum 100 K, steam by 902.6 K

Step-by-step explanation:

a) ΔH for ethanol = 29.65 kJ/g therefore, burning 100 g will produce;

29.65 × 100 = 2965 kJ

The specific heat capacity of water = 4.184 J/(g·K)

Therefore, 2965000= 1000 × 4.184 × ΔT

ΔT = 2965000 ÷ (1000 × 4.184) = 708.65 K

Latent heat of water = 2260 kJ/kg will be absorbed when the temperature reaches the boiling point of water hence we have

2965 - 2260 = 705 kJ to heat the water of which a maximum of 418.4 will boil the water and the steam temperature will rise by (705-418.4)/1.996 = 143.59 K

b) For Hexane: ΔH = 48.29 kJ/g

100 g will produce 4829 kJ

∴ Temperature change for the 1 kg water is given as follows

ΔT = 4829000 ÷ (1000 × 4.184) = 1154.16 K

However

4829 - 2260 = 2569

2569 - 418.4 = 2150.6

2150.6 / 1.996 = 1077.45 K

The final steam temperature will rise by 1077.45 K

c) For Kerosene(C₁₂H₂₆): ΔH = 46.2 kJ/g

100 g will produce 4620 kJ

∴ Hypothetically the temperature change for the 1 kg water is given as follows

ΔT = 4620000 ÷ (1000 × 4.184) = 1104.21 K

However

4620 - 2260 = 2360

2360 - 418.4 = 1941.6

1941.6 / 1.996 = 972.75 K

The final steam temperature will rise by 972.75 K

d) For Car Fuel(90% octane): ΔH = 47.3 kJ/g

100 g will produce 4730 kJ

∴ Temperature change for the 1 kg water is given as follows

ΔT = 4730000 ÷ 4184 = 1130.5 K

However

4730 - 2260 = 2470

2470 - 418.4 = 2051.6

2051.6 / 1.996 = 1027.86 K

The final steam temperature will rise by 1027.86 K

e) For Diesel (C₁₂H₂₃): ΔH = 44.8 kJ/g

100 g will produce 4480 kJ

∴ Temperature change for the 1 kg water is given as follows

ΔT = 4480000 ÷ 4184 = 1070.75 K.

However

4480 - 2260 = 2220

2220 - 418.4 = 1801.6

1801.6 / 1.996 = 902.6 K

The final steam temperature will rise by 902.6 K.

User PatNowak
by
8.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.