menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A grocery store sells one dozen ears of white corn for $2.40. What is the unit rate for one ear of corn?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A grocery store sells one dozen ears of white corn for $2.40. What is the unit rate for one ear of corn?
asked
Dec 15, 2021
171k
views
5
votes
A grocery store sells one dozen ears of white corn for $2.40. What is the unit rate for one ear of corn?
Mathematics
college
Rosalee
asked
by
Rosalee
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Unit rate= $$/lbs.
2.40/12=0.2
Your unit rate is $0.20
SlimJim
answered
Dec 20, 2021
by
SlimJim
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 15, 2017
69.5k
views
Ramon bought a dozen of ears of corn for $1.80. what was the cost of each ear of corn?
Mahdi Younesi
asked
Apr 15, 2017
by
Mahdi Younesi
8.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
69.5k
views
asked
Jul 6, 2018
27.4k
views
Ramòn bought a dozen ears of corn for $1.80. What was the cost of each ear of corn?
Antonio Dragos
asked
Jul 6, 2018
by
Antonio Dragos
8.8k
points
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
27.4k
views
asked
Aug 20, 2018
101k
views
Larji bought a dozen ears of corn. She prefers yellow corn, which costs 40 cents an ear, and her siblings prefer the peaches and cream variety, which costs 50 cents an ear. She buys a mixture of each type
Valarauca
asked
Aug 20, 2018
by
Valarauca
8.0k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
101k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org