171k views
5 votes
A grocery store sells one dozen ears of white corn for $2.40. What is the unit rate for one ear of corn?

User Rosalee
by
8.4k points

1 Answer

3 votes
Unit rate= $$/lbs.

2.40/12=0.2

Your unit rate is $0.20
User SlimJim
by
7.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories