171k views
5 votes
A grocery store sells one dozen ears of white corn for $2.40. What is the unit rate for one ear of corn?

User Rosalee
by
4.7k points

1 Answer

3 votes
Unit rate= $$/lbs.

2.40/12=0.2

Your unit rate is $0.20
User SlimJim
by
4.1k points