Answer:
From our calculations the large jar is the best value for money because a penny buys more honey
Explanation:
In this problem we are expected to determine which purchase of honey is the cheapest ? large jar or small jar ?.
We will determine which has the best value for money using the quantity a pound can purchase.
firstly for the large jar.
if £4.10 will purchase 540g of honey then,
£1.00 will purchase xg
cross multiplying to find x will have
![(1.00*540g)/(4.10)](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/w4z924m77wqh9anytk8pwtpjr94z6sy5mw.png)
![x= 131.7grams](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/45n8p2otph84ljnco4qm4gfllooid7i92p.png)
Hence for the large jar a penny would buy 131.7g of honey
secondly for the small jar
if £2.81 will purchase 360g of honey then,
£1.00 will purchase xg
cross multiplying to find x will have
![x=(1.00*360g)/(2.81)\\x= 128.1gram](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/i7cebcnnqb683dw02713z2usy03xshkfoo.png)
Hence for the small jar a penny would buy 128.1g of honey