94.7k views
1 vote
The same Honey is sold in two different size jars. Large jar= 540g for £4.10 Small jar= 360g for £2.81. By considering the amount of honey per penny, work out which jar is the best value for money. Working must be shown.

1 Answer

6 votes

Answer:

From our calculations the large jar is the best value for money because a penny buys more honey

Explanation:

In this problem we are expected to determine which purchase of honey is the cheapest ? large jar or small jar ?.

We will determine which has the best value for money using the quantity a pound can purchase.

firstly for the large jar.

if £4.10 will purchase 540g of honey then,

£1.00 will purchase xg

cross multiplying to find x will have


x=
(1.00*540g)/(4.10)


x= 131.7grams

Hence for the large jar a penny would buy 131.7g of honey

secondly for the small jar

if £2.81 will purchase 360g of honey then,

£1.00 will purchase xg

cross multiplying to find x will have


x=(1.00*360g)/(2.81)\\x= 128.1gram

Hence for the small jar a penny would buy 128.1g of honey

User Tobias Theel
by
5.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.