58.1k views
5 votes
It costs Neil $2.88 to make two dozen muffins. He sold the muffins for $.80 each. If Neil sold six dozen muffins how much profit did he make from the sale?

User Firegnom
by
5.3k points

1 Answer

2 votes

Hi!

So for this you need an equation. It will be 72 • 0.8 - 2.88 • 3

this is bc 12 x 6 is 72 and 3 bc 2 x 3 is 6.

so after you solve it you should get : $48.96..Hope this helped! :))

User Firstrock
by
5.5k points