106k views
1 vote
A 3-pack of popsicles costs $0.23. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

User Ajay J G
by
8.8k points

2 Answers

1 vote

Answer:

Explanation:

.23 ÷3=.076

Rounded up .08

User Xiaocheng
by
8.5k points
1 vote

Answer:

$0.08

Explanation:

Take 0.23 and divide it by 3 to get an individual cost and round to the nearest tenth.

User Kartik Garasia
by
8.1k points

Related questions

1 answer
0 votes
28.7k views
asked Aug 23, 2024 34.3k views
Darewreck asked Aug 23, 2024
by Darewreck
7.8k points
2 answers
5 votes
34.3k views
asked Sep 6, 2020 155k views
Buchannon asked Sep 6, 2020
by Buchannon
8.3k points
2 answers
2 votes
155k views