Answer:
One kilogram of oranges cost $3.
Explanation:
The problem states
- 1 kilogram of bananas costs as much as 2 kilograms of oranges. (
) - 30 kilograms of oranges plues 45 kilograms of bananas cost $360.
Let's call
one kilogram bananas and
one kilogram oranges. The cost is related by

Also, we know by given

Replacing the first equation into the second one, we have

Then, we find the other value

Therefore, one kilogram of oranges cost $3.