Answer:

Step-by-step explanation:
According to ideal gas equation:

P = pressure of gas = 0.987 atm
V = Volume of gas = 12 L
n = number of moles = 0.50
R = gas constant =

T =temperature = ?


Thus the temperature of a 0.50 mol sample of a gas at 0.987 atm and a volume of 12 L is
