192k views
1 vote
4

Type the correct answer in each box.
If 4 pounds of sugar cost $2, the cost of 1 pound of sugar is $
and the cost of 10 pounds of sugar is $
Reset
Next

User Genegc
by
8.4k points

2 Answers

1 vote
1 pound of sugar cost $0.5
That’s mean 5 cent
And 10 pounds of sugar is $5
User Dinya
by
7.4k points
2 votes

Answer:50 cents. $5

Step-by-step explanation: each pound of sugar costs 50 cents. you can find that out by dividing the amount of sugar you have by the cost.

User Tjs
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories